Äänekosken Huima ry

Äänekosken Huima ry on vuonna 1904 perustettu urheilun yleisseura ja sen kotipaikka Äänekosken kaupunki. Seura on samalla paikkakunnan suurin urheiluseura, jossa vuonna 2019 oli jäseniä n.1100. Seuran syyskokous päättää vuosittaisen jäsenmaksun ja valitsee seuran hallituksen jäsenet kahdeksi vuodeksi. Huiman toiminta tukeutuu toiminnoissaan vapaaehtoisten mukanaoloon. Vuonna 2019 seuran toiminnoissa oli 104 ohjaajaa ja muita vapaaehtoisia 146. 

Seuran liikuntalajeja ja -jaostoja ovat seuraavat: hiihto, paini, painonnosto, voimailu, koripallo ja  jalkapallo.

Koripallolla ja jalkapallolla on lisäksi omat junioritoimintaan keskittyvät jaostot. Seura tekee yhteistyötä Äänekosken kaupungin kanssa monin tavoin, mm. toteutettaessa lasten liikunnallista iltapäivätoimintaa.

Hallitus

Puheenjohtaja
Ari Joutsimatka
ari.joutsimatka@aanekoski.fi
040 168 1011

Varapuheenjohtaja
Mikko Porrassalmi
mikko.porrassalmi@gmail.com
040 757 6348

Sihteeri
Mari Paananen
maripaa@hotmail.com
040 768 5405

Taloudenhoitaja
Jenni Mäkelä
jenni.e.makela@gmail.com

044 538 0748

Hallituksen jäsenet:
Juha Nyholm
junyholm@gmail.com
050 585 4727

Miika Kautto
miika.kautto@gmail.com
040 767 2293

Risto Kajander
rikekaja56@gmail.com
040 584 6301

Tuomo Kautto
tuomo.kautto@gmail.com 
040 182 458

Sari Puranen
sari021@hotmail.com
041 438 8777

Ville Hänninen
villehanninen84@gmail.com
0400 471 153

Kunniapuheenjohtaja
Heikki Mäkinen​

Kunniajäsenet
Eero Hakonen
Pia Jauhiainen
Jouko Lehtonen

Toimintakäsikirja

Toimintasuunnitelmat

Toimintakertomukset

Seuran säännöt ja talousohje

Seuran organisaatiokaavio

Huiman hallituksen kokoukset pidetään: 21.2.2023, 20.3.3023, 24.4.2023, 22.5.2023.

Seuran vuosikokouspäivä on 26.3.2024 aika ja paikka ilmoitetaan myöhemmin.

- Jaostot ja jäsenet voivat tehdä esityksiä seuran hallitukselle sähköpostilla

viimeistään 5 päivää ennen hallituksen kokousta.  

Esitykset tulee lähettää seuran puheenjohtajalle, varapuheenjohtajalle ja sihteerille.

Tehdyt esitykset välitetään hallituksen jäsenille. (ÄH toimintakäsikirja +2020.)

- Jäsenistön on jätettävä esityksensä kirjallisena hallitukselle

vähintään 21 päivää ennen vuosi- tai syyskokousta (ÄH säännöt 23.8.2019 §6).