Timo Paasolainen 60v

23.4.2024

Turun Veritas-Stadionin tiloissa vietettiin viime perjantaina Timo Paasolaisen "kuusikymppisiä" futismiehelle sopivasti Veikkausliigaottelun FC Inter - KuPS yhteydessä! Lempinimellä "Paaso" tunnettu Timo on äänekoskelaislähtöinen Huima-futiksen kasvatti, jonka pelaajaura jatkui aikuisena Kaakkois-Suomen III-I-div. seuroissa sekä myöhemmin myös SM-sarjassa Tampereen Ilveksessä ja ulkomailla Maltalla. Valmentajauraa Paasolla on takanaan vuosikymmeniä mm. Myllykosken Pallossa Juha Malisen apuna seuran huippuvuosina. Nykyisin Paaso kasvattaa Interin junnuja kohti ammattilaisuutta seuran talenttivalmentajana. Lisäksi Paaso tarkkailee suomalaisia futistalentteja hollantilaisen huippuseuran Ajaxin agenttina.
Äänekoski ja Huima on Paasolle kuitenkin yhä erittäin merkityksellinen ja se kuului toistuvasti läpi lämminhenkisen synttäri-illan keskusteluissa.
"Huima-delegaatio" muistikin Paasoa muiden lahjojen lisäksi myös seuran sinikeltaisella kaulaliinalla.
"Onnittelut vielä nuorekkaalle kuusikymppiselle!"


"Äänekoskelaisdelegaatio" Veritas Areenalla: Timon vaimo Petra, Timo, velipoika Pasi Paasolainen, John Allen, Vesa Kokko, Marko Ikonen, Terho Vuorinen, Matti Kautto ja Keijo Honkonen (ed.).

 

Teksti Matti Kautto